Ekonomi

Dünya Bankası uyardı: Durum endişe verici

Investing.com – Dünya Bankası uyardı, küresel ekonomi 10 yıl kaybedebilir.

Dünya Bankası dün yayınladığı raporda oldukça dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Küresel büyümenin 2023 yılına kadar çok düşük kalacağının belirtildiği raporda, son 30 yılda büyümeyi sağlayan ekonomik güçlerin neredeyse tamamının ortadan kalktığı ve bu durumun endişe verici olduğu belirtiliyor.

2022 ile 2030 ortası arasındaki ortalama küresel potansiyel büyümenin yılda %2,2 olması bekleniyor, yani 2000’lerin başındakinin yaklaşık üçte biri.

Raporda, ekonomik zayıflığın gelişmekte olan ülkelerde de aynı şiddetle yaşanacağına dikkat çekilirken, 2000 yılı ortasında ve 2010 yılında yılda yüzde 6 olan büyümenin yüzde 4’e gerilemesi bekleniyor. 10 yıllık kayıp döneminde. Raporda, iddialara dipnotlar eklenerek belirtilen zayıf büyüme oranlarının, küresel bir finansal kriz veya durgunluk durumunda çok daha keskin olacağı vurgulandı.

Dünya Bankası Baş Ekonomisti ve Kalkınma Ekonomisi Kıdemli Lider Yardımcısı Indermit Gill, çalışmayı teşvik eden, verimliliği artıran ve yatırımı hızlandıran politikaların uygulanması durumunda büyüme oranlarının artabileceğini belirtti. Başekonomist, ülkelerin sürdürülebilir politikalar uygulaması durumunda potansiyel GSYİH büyümesini %0,7 ila %2,9 arasında artırabileceklerine değindi.

Rapor ayrıca küresel işbirliğini güçlendirme ihtiyacının altını çizdi.

Rapor, ülkelerin uzun vadeli büyüme beklentilerini desteklemede değerli bir fark yaratabilecek politikaları özetledi:

  • Mali çerçeveler hazırlanmalı
  • Yatırım hızlandırılmalı
  • Ticaret maliyetleri düşürülmeli
  • Verimliliği artırmak için servis departmanından daha fazla yararlanılmalıdır.
  • İşgücüne katılım oranı artırılmalı

Yazar: Deniz Engin

cermikajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu