Haber

İran, İsveç Büyükelçisini çağırdı

İran, İsveç’te art arda Kur’an’a yönelik saldırıların ardından bu ülkenin Tahran Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı.

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, İsveç’in Tahran Büyükelçisi Mattias Lentz, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasser Kenani’nin davetiyle İran’ın Kuran’a yönelik saygısız davranışlara yönelik güçlü itirazlarını iletti.

Kenani, İran’ın Kuran’a ve İslami kutsal kitaplara karşı tekrarlayan hareketleri şiddetle kınadığını ve Müslümanları kışkırtmanın sonuçlarından tamamen İsveç hükümetini sorumlu tuttuklarını İsveç Büyükelçisine iletti.

Kutsal değerlere hakaret etmenin “ifade özgürlüğü” ile ilgisi olmadığını belirten Kenani, dini ve insani değerlere aykırı bu tür eylemlerin tekrarlanmaması için İsveç’in uluslararası sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini vurguladı.

İsveç Büyükelçisi Lentz, durumu derhal Stockholm’e bildireceğini söyledi.

İsveç’te polis koruması altında Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonları

İsveç’te Salwan Momika isimli Irak asıllı bir kişi, Kurban Bayramı’nın ilk gününde Stockholm Camii önünde polis koruması altında Kuran-ı Kerim yaktı. Başta Türkiye olmak üzere İslam ülkelerinin yanı sıra başta Rusya olmak üzere bazı ülkeler de olaya tepki gösterdi.

Bağdat’ta Sadr Hareketi yandaşları, Kuran’a karşı yapılması beklenen eyleme karşı gece geç saatlerde İsveç Büyükelçiliği’ne baskın düzenleyerek binanın bazı bölümlerini ateşe verdi.

Beklendiği gibi Momika bugün Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde polis gözetiminde Kuran’ı ve Irak bayrağını ayaklarının altına alarak İslam dinine hakaret etti.

İsveç’te Kuran’a yönelik saldırılar nedeniyle Bağdat yönetimi bugün İsveç Büyükelçisi Jessica Svardstrom’dan ülkeyi terk etmesini istedi. Irak Başbakanı Muhammed Şii es-Sudani de Dışişleri Bakanlığı’na Irak’taki İsveç Büyükelçiliği maslahatgüzarlarını geri çekme talimatı verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu